Stránka 1 z 3

ZONER

PříspěvekNapsal: 06 říj 2010, 08:00
od Dolin
Mám docela zajímavý problém se Zonerem (11 PRO)..... Při skenování přes Twain a nebo při přepočítávání fotek na větší rozlišení (třeba z 250DPI/cm na 300DPI/cm) mi mnohdy
a - zamrzne tak, že bych to kur.w-u šlahl celé z okna.. (využití CPU je přitom ale 2-5% a pc defakto nedělá nic...)
b - zahlásí že "ke zpracovnání není dostatek paměti" a nedělá nic....

Podobně mi to dělá i při skenování (přes originál HP program) kdy se fotka nedá skenovat nad 100MB velikosti - to se mi zase automaticky jakoby po hlášce že není dostatek paměti vypne celý skenovací program.

Trefilo by mě z toho natřikrát!!

Nějaké návrhy?? (PC mám nějaké 2GB RAM, dvoujádro)

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 07 říj 2010, 06:20
od Jirka Látal
Tady bych to na Zoner neviděl (měl jsem snad všechny verze od 3 mimo 9 a 10, teď mám 12), spíš asi málo paměti pro grafiku, jestli máš integrovanou na desce se sdílenou pamětí, tak zkus, jestli to jde, zvětšit jí přidělenou velikost.100MB fotky je docela nářez, s tak velkými skeny jsem měl problémy i v jiných programech, třeba sešít fotku či obraz skenovaný z velké předlohy po několika částech jsem měl strop pro výsledek asi 80 MB resp. rozlišeni cca 400 DPI/palec pro jeden díl velký A4. Akorát jsem se setkal s tím, že u verze ZPS 8 byl maximální rozměr okolo 9900 bodů pro delší hranu, pak zobrazoval černou plochu místo obrazu. Ono i 9000 bodů je dost, pro kvalitní tisk fotek stačí 300 bodů na palec (minilaby používají většinou 296, co jsem někde vyčetl), to je potom možno natisknout obraz o největším rozměru cca 76 cm

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 07 říj 2010, 07:26
od Dolin
Aha,..to sem nevěděl.....ono při instalaci GIMPu se to ptalo kolik přidělit paměti (nastavoval jsem téměř 1 giga) u tohoto Zoneru ani nevím kde to nastavit,..pohledám a zkusím mu přidat....
Přesto mi jeden kolega skenoval fotky a naskenoval to jako jednu plochu na tom skeneru a mělo to 450MB!! To bych snad ani nedokázal na mém PC :-D :-D Rozřezat to ale v Zoneru šlo...

#-o
No z jednoho vydavatelství mi bylo doporučeno skenovat výhradně na 300DPI/cm a ne palec!!!!!!!!!! Což je tedy skoro 3x více ne? Ach jo.......
Obecně tedy pro tisk knihy A4 stačí 600DPI/palec jo? .......... 8-[ :-k :-k

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 07 říj 2010, 07:36
od Samin
Já mam podobnej problém v práci, při exportu map z GIS, jakmile exportuju 600 DPI na A0 mapu (rastr kolem 1,5GB) tak mi to hlásí nedostatek paměti, prej to je způsobený chybou v registrech, že tam je zavedena malá hodnota pro buffer/cache. Se skenováním sem ale nikdy neměl problém a to skenuju A3 občas na hodně přes 600DPI, viděl bych to taky na problém cache Zoneru/GPU.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 07 říj 2010, 07:49
od Jirka Látal
Raději si to ověř, jestli se v tom vydavatelství neupsali, pokud vím, grafici pracují v DPI/inch či v pointech (pt) a jejich zlomcích: 1pt je 1/72 palce.
Nastavení paměti jsem měl na mysli pro grafiku resp. grafický čip (pokud je paměť sdílená) ne pro program a možná bude právě dělat problém i rezervovaná paměť pro GIMP, zkus v nastavení systému zvýšit velikost vyrovnávací paměti. Program si to, co nevejde do RAMky ukládá na disk a pokud má Windows vyhrazeno málo místa pro odkládací soubor, může pak nastat problém.
Třeba odzkoušet...

Ještě upřesni, co máš v počítači, tj. jestli grafickou kartu, tak jakou včetně velikosti paměti, jaké Windows, jestli 32 nebo 64 bit

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 07 říj 2010, 20:33
od Chmell
Já se tedy v těchto věcech prd vyznám, ale v Zoneru se dá nastavit "Vyrovnávací paměť". Viz obrázek.
600 DPI vyžadují nové tiskové stroje, které jsou laserové. I když nechápu k čemu to je. Fotoaparáty dělají snímky na 72DPI a bez RAWu to nemá smysl upravovat a JEPG je komprimovaný tak, že je jedno zda má 100 nebo 1000DPI.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 07:20
od Jirka Látal
O tomto jsem ani nepsal, protože to je jen pro náhledy, aby se při každém otevření složky nemusely znovu načítat. Na Dolinův problém to nemá vliv. Jinak jsi to trochu popletl, to že Photoshop či jiný program v nějakém infu ukáže rozlišení 72 DPI nemá se skutečným rozlišením fotografie nic společného. Fotografie ve foťáku jsou v absolutním rozměru v bodech a 300 DPI na palec je dostatečná hustota bodů(tisková či zobrazovací, monitor má právě, tuším, většinou těch 72), kdy po vytištění bude fotografie kvalitní a nebude poznat třeba rastr tisku, takže je to pro laika, který si chce třeba vytisknout fotku sám, základní informace, jak velkou fotku z jaké fotky si může, pokud má slušnou tiskárnu, vytisknout a ta byla ostrá, bez rastru atd. Například fotka o velikosti 4272 x2848 bodů může být velká z tiskárny cca 361,7 x 241,1 milimetru (počet bodů snímku děleno DPI pro tisk, to celé krát 25,4 a výsledek je v milimetrech). Dodatečné zvětšování snímku změnou rozlišení stejně jako naskenovaného obrázku nemá prakticky smysl, kvalita se spíš zhorší, protože program vlastně mezi dva sousední barevné body vloží určitý počet (podle násobku zvětšení) dalších bodů, jejichž barva je jen vypočítaná jako průměr či přechod mezi těmi původními body, stejně jako digitální zoom. Tam taky místo milimetrové barevné skvrny můžeš mít ve výsledku třeba dvacetimilimetrovou, ale zase jen skvrnu, detaily nepřidáš.
Samozřejmě tiskové rozlišení moderních tiskáren je daleko větší, profesionální jsou už daleko za 600 DPI. Já psal o 300 DPI ohledně rozlišení pro tisk fotografií z různých fotolabů s tím, že to je hustota původních bodů fotografie na palec, při kterém je fotografie ve výtisku kvalitní. Podle účelu různá grafická studia požadují různou hustotu DPI, pro kvalitní obrazovou publikaci musí být kvalitní i zdroj, pro reklamu na chlupatém novinovém papíře stačí DPI třeba jen okolo 150, osvitová jednotka naopak potřebuje pro přípravu filmů k sítotisku třeba i 2540 DPI. Vždy je to ale přepočet absolutní bodové velikosti zdroje na velikost výslednou po natištění. Tzn. pokud to nebude reprodukce 1:1, ale bude to zmenšené na polovinu oproti originálu, tak sken o rozlišení snímaných bodů 300 DPI bude v tomto případě dostačující i pro požadované rozlišení 600 DPI pro tisk. Hlavní věc je ta, že grafická studia uvádí požadavky na data, na jejich rozlišení, v palcích resp. bodech na palec a proto jsem psal o ověření, jestli se tiskárna neupsala, jednalo by se vlastně o 2,5 x vyšší rozlišení

Na Windows jsem se ptal proto, že jestli má náhodou 64 bitové, tak 2GB paměti je docela málo, to mu většinu sežere systém a stálo by to za uvažování si paměti přikoupit

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 08:03
od MilanHS
2 Gb RAM pro práci s grafikou a na Win je docela málo! Ono to bude fungovat u zpracování křivek a úrovní, ale pro změnu velikosti a přepočet do šablony ( v Zoneru) na tisk už bude vytížení PC značné
a pokud bude zpracovávána dávka ( větší množství automaticky ) fotek tak to bude padat a zamrzat.

Podle mne je řešením přidání RAM na 4 Gb u 32 bitového SW (Win využijí něco víc než 3 víc už nebude mít vliv na výkon PC)

Mnohem lepší řešení je přechod na 64 bit OS Win 7. A rozšíření RAM na 6Gb."utlumení" barev u Win (nevím jak jinak to nazvat) se už nekoná.
Kolečko co se točí a točí jsem už dlouho neviděl dýl než okamžik. Trojhmat Ctrl+Alt+Del jsem prozatím na 64 bit nepoužil.
Při testu Zoneru se PC chovalo znatelně líp a dávkově zpracovalo 168 fotek na tisk do šablony bez problému. (No nákup Zoneru je znatelně menší finanční zátěž než Adobe SW)



Cena za 4 Gb RAM, kterou je třeba přidat je okolo 1500 Kč + Windows, ale kdo má originálku může si nainstalovat jak W7 x86 (32 bit OS) tak W7 x64.

Jsou tu ale i nějaké nevýhody:
Některé ovladače pro hodně staré tiskárny nejsou a nebudou.
Pro domácí užití - nepůjdou staré hry. Jinak jsem nezaznamenal žádné problémy.

Photoshop X64 je nezkonale rychlejší a nabíhá míň než 4sec. Dávky a Droplety fungují bez problémů a hooodně rychle.

Já bych to řešil nákupem paměti a přechodem na 64 bit OS!

Jinak Gk sice dokážou podporovat Grafické aplikace, ale pro změnu velikosti fotografie nebudou mít na práci PC vliv, jejich paměť a činnost se zabývá zobrazením na monitoru a zde je spíše velikost paměti důležitá pro live náhledy při zpracování videa na dalším náhledovém monitoru např v Adobe Premiere, nebo pro 3D SW. U 2D fotografie to nebude mít tak zásadní vliv aby se sekalo celé PC.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 08:37
od MilanHS
Jinak ohledně skenování je možné používat SW pro skenery SilverFast.

http://www.fotografovani.cz/art/nov_sof ... n-cla.html
http://www.silverfast.com/

Zkuste si to na trial verzi mohu jen doporučit, pokud se zabýváte velkými soubory z kvalitních vstupních zařízení a potřebujete velice kvalitní výstupy o velké datové velikosti bohužel není velká možnost výběru SW pro zpracování, ceny jsou ale vysoké.

Mnohdy je přechod na takovéto produkty SW řešením, které je drahé, ale funkční a šetřící čas a nervy uživatele.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 09:16
od Chatař
Spíš se podívej na velikost stránkovacího souboru. Jaký máš Win? Tohle vypadá, že systému dojde paměť. W7 si umějí dynamicky přidělovat, když dojde. Win XP ne. Tam je to natvrdo nastavený. Tady http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=20&t=132098 se vedla debata o správném nastavení, tady http://ppk.chip.cz/cs/archiv-vydani/r2009/c01-2009/ppk-01-2009-pdf/_files/ppk-01-2009-virtualni-pamet-24.pdf krátký článek. Každopádně počítej s tím, že Ti to sežere kus disku, je to alokované místo systémem. Soubor pagefile.sys na Win XP.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 09:23
od Chatař
Ještě jsem zapomněl, někdo nastavuje nepoužívat swap (stránkovací soubor, vyrovnávací paměť, virtuální paměť). Ono to systém zrychlí, protože se vše odehrává pouze v RAM, systém neswapuje na disk a disk ho tak nezdržuje. Jenže grafika, to jsou obrovský kvanta dat a pak může nastat tenhle problém.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 10:18
od MilanHS
Tohle jsem zkoušel na PC s XP a bohužel to nepomohlo.
Náhledy se v Zoneru načítaly bleskurychle a v první chvíli jsem byl přesvědčenej, že to bude řešení. A laciné.
Pokud jsem ale zadal tisk velkého množství fotek se změnou rozměrů PC nemakalo podle představ, vylezly dvě fotky a dál byly na PC přesýpací hodiny.
Schválně jsem to nechal zapnuté přes noc a ani ráno nic.

Zdrojem bylo 168 fotografií s rozlišením 4000 x 3000 x 24. Tisk byl pomocí bez-okrajové šablony 10x15 cm ze Zoneru na tiskárnu Mitsubishi DP9550DW.


Nastal upgrade této stanice na W7 64bit a rozhodování zda koupit SW Zoner nebo Adobe.
Zoner pracoval o poznání lépe, ale pomalu a tak padlo rozhodnutí na osvědčené produkty Adobe.
Je pravdou že nemalou roli hrál i fakt znovu se učení dostatečně ovládat SW.

Vím, že se bavíme o jiném stylu zpracování fotek než hromadné zpracování, kde se ráno PC nastaví a pak tiskne několik hodin denně, ale stabilní PC s velkou RAMkou je základ na kterém se dá stavět dál a kdekoliv. Na stabilním PC můžeš volit SW podle svých zvyků a požadavků. "No pokud má SW vydělávat tak musí makat a ne aby byl pořád v léčení."

A taky musím přiznat, že jsem spíše zastáncem HW zvyšování výkonu než úpravou SW aplikací, ale to neznamená že SW poladěním nelze získat vyšší výkon.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 12:12
od Chatař
Jasně, jen upozorňuji že Win XP neumí a vlastně všechny 32bit OS (samy o sobě) pracovat s více než 4GB paměti, Win XP pouze se 3GB RAM. Více paměti umí obsloužit 64bit OS. Takže zvyšovat RAM nad 3GB pouze s přechodem na 64bit. A samozřejmě tisknout takovou hromadu fotografií si vyžádá dostatečně silné HW zázemí.A co se týká dávkového zpracování, záleží taky na tom, jak SW s tou dávkou pracuje (zpracovává kus po kuse nebo celé najednou), jak si po jednotlivých krocích uklízí, v daném případě tisku asi i na ovladačích tiskárně, prostě je toho moc. On SW asi načte fotku (jeden balík dat), provede operaci(druhý balík dat) a pošle na tiskárnu - do fronty (třetí balík dat), no a to se může v paměti vyskytnout několikrát. Tohle ale záleží na těch SW, jak hospodaří s pamětí. Nicméně naskenovat obrázek formátu cca A4 s rozlišením 300dpi by měl zvládnout i PC s P4 a 1GB RAM. Pokud je OS dobře nastaven.

Jinak samozřejmě 100% souhlasím, že stabilní PC s dostatkem RAM a diskového prostoru je základ.

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 12:24
od Jirka Látal
Trochu se začínáme vzdalovat od dotazu a směřujeme k OT, ale ještě mi to nedá nezaregovat. Samozřejmě, bavíme-li se o extrému či o práci s programy na opravdu profesionální úrovni, tj. že nás to musí živit a každá minuta je cenná, děláme toho kvanta a třeba u jedné, dvou stovek fotek provádíme stejnou operaci či úpravu, tak to je jak o úplně jiném železe tak o jiných programech. Potřebuji-li ale jen běžnou práci, tj. občas něco si naskenovat, upravit, vyčistit sken či fotku od stop prachu, srovnat horizont, vytvořit webovou galerii atd. a není to moje živobytí, tak se snažím to dělat s tím, co to dokáže a stojí mne to přijatelnou sumu. Zatím jsem si vždy vystačil se Zonerem, Corelem a několika málo programy, které byly součástí DVD ke skenerům.
Pokud jsem Dolinův dotaz pochopil, jednalo se o problém při práci ne s dávkou, ale i s jedním obrázkem a chtěl vědět, jestli je to Zonerem nebo čím to je. Můj názor je, že bych nejdřív zkusil ukončit či nespouštět při této práci nic, co počítač nepotřebuje k bezpečnému chodu (různé podpůrné prográmky urychlující spouštění Office, Acrobatu, mailu a pod., vše žere paměť), zakázat v tu dobu antivirové testy - také mi to párkrát kouslo počítač, když se rozběhl naplánovaný test v okamžiku skenování velké předlohy na vysoké rozlišení či nějaké operace náročné na paměť. Zvětšit zmíněný swapovací soubor, je-li sdílená paměť pro grafiku, zvýšit pro ni vyhrazenou paměť (v nastavení systému, nehledat to v Zoneru), pokud to nepomůže, tak pak už jsou na řadě asi věci, které potřebují investici, udělat postupně některé z nich či všechny:
- zvětšit kapacitu RAM, pokud se jedná o 32 bit Windows, nemá cenu jít přes zmíněné 4GB, byly by to vyhozené peníze, 32 bit Windows s větší pamětí neumí a nemohou pracovat, ani ze 4 GB nevyužijí vše, ale jen něco přes 3 GB
- v případě integrované grafiky na desce pořídit si slušnou samostatnou grafickou kartu
- pokud je grafická karta v počítači samostatná (neintegrovaný čip na dece) možná by stálo za to, pokud je nějaká málo výkonná, vyměnit ji za výkonnější (nemusí to být zrovna pařanská špička, ale nějaký slušný průměr za přijatelný peníz)
- přejít na vyšší verzi Zoneru, jedenáctka, tuším, ještě neumí využít vícejádrové procesory, dvanáctka a teď vycházející třináctka už ano
- přejít na 64 bitové Windows a patřičně zvětšit RAM
Než jsem to dodatlil, tak Chatař stačil zareagovat :)
Já jsem běžné věci dělal v Zoneru 8 a potom chvíli ještě i ve 12 na 32 bit XP s jedním GB paměti a většinou bez problémů, jen jsem musel povypínat ty různé aplikace které si různé programy nainstalují aby se rozběhly při spuštění PC a zakázat na tu dobu naplánované testy. Teď jedu na sedmičkách, sice 32 bit kvůli tomu, že některé věci, co používám si s 64 bitovými moc nerozumí, ale 4 GB paměti i za cenu toho, že mi to využije jen 3583 MB

Re: ZONER

PříspěvekNapsal: 08 říj 2010, 13:19
od Chatař
Já si v vystačím s Win XP, P4 a 1GB RAM. Fakt ale je, že skenování a úprava jednotlivých fotografií větších rozměrů ,rozlišení, počtu barev si vyžádá zběsilý seek HDD a patřičné zpomalení zpracování. Jen je třeba mít nastavenou tu virtuální paměť patřičně velkou.

Jinak samozřejmě platí přesně to, co psal teď Jirka přede mnou - do puntíku.