Stránka 1 z 2

Šťastná sedma

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 12:40
od 4ntonin
Ahoj! =;
Rád bych vám představil svůj první scratchbuild (a zároveň čtvrtý dokončený model v mé modelářské praxi).
Jde o obrněný bojový stroj typu Wolverine (Rosomák), nejmenšího z mechů používaných silami Global Defense Initiative (krátce GDI) = armádou Organizace spojených národů během Druhé tibériové války roku 2030.
Tento stroj byl představen v počítačové hře ze slavné herní série Command&Conquer: Tiberian Sun. Ten, koho zajímá příběhové pozadí, nechť čte…
-----------------------
V devadesátých letech 20. století byla země vystavena meteorickému roji, který přinesl zárodky neznámého vesmírného minerálu. Hlavní centrum dopadu bylo v Itálii kolem řeky Tibery – odtud pojmenování minerálu „tibérium“.
Tibérium je jakýmsi anorganickým parazitem – vysává z půdy veškeré živiny a minerály a hromadí je na povrchu ve formě zelených (vzácně modrých) krystalů. To by v zásadě nebylo nic špatného, usnadní se přeci těžba. Ale chyba lávky – tibérium je i v malém množství vysoce toxické pro formy života na karbonovém základu a tím pádem jako na potvoru pro všechno živé na zemi. Navíc se extrémně rychle rozšiřuje a zaplavuje celou planetu. Způsobuje rozsáhlé mutace na lidské populaci, fauně a flóře. Vznikají nové formy života, agresivní a nebezpečné, které vytlačují ty dosavadní. Katastrofálně se mění životní prostředí (stává se nevhodným pro život, vznikají rozsáhlé pouště) a složení atmosféry (iontové bouře vyřazují veškerou techniku z provozu atd.). Na zem se ale s tibériem dostalo i něco jiného. Artefakty, které rozhodně nejsou pozemského původu a ještě sehrají důležitou roli.
Tibérium je tedy dvousečným mečem – na jedné straně má nesmírný hospodářský potenciál, na straně druhé je metlou lidstva. Bojují o něj 2 supervelmoci:
V jihovýchodní Evropě se formuje teroristická organizace známá jako Bratrstvo NODu (běžně jenom NOD). Pod vedením tajemného charismatického plešouna známého jen jako Kane považují tibérium za dar z nebes a fanaticky jej uctívají. Pomocí mutací způsobených tibériem vytvářejí supervojáky – kyborgy s nadlidskými schopnostmi, využívají vyspělé technologie – neviditelnost a sabotáž, kříží naše technologie s mimozemskými. Před hrozbou se ukrývají pod zem, kde ve svých chrámech provozují prapodivné rituály a svou propagandou slibující lepší zítřky získávají mezi obyvatelstvem žijícím v drsných podmínkách stále větší podporu.
Druhou frakcí je již zmíněná militantní GDI. Uvědomují si strategický potenciál tibéria, ale (na rozdíl od NODu) nehodlají obětovat lidstvo. Systematicky se tak snaží regulovat rozšiřování tibéria na únosnou mez, zvažují i jeho úplnou likvidaci, ale vůbec to není tak jednoduché. Na denním pořádku je potlačování demonstrací a povstání způsobených nízkou životní úrovní i propagandou nepřítele. Proti úskočným praktikám NODu nebojují generálové GDI ničím jiným než tvrdou silou. Tanky, kráčející roboti (takzvané mechy), bombardéry a v neposlední řadě smrtící iontový kanón – ultimativní zbraň umístěná na oběžné dráze, která může zasáhnout kdekoli a kdykoli. Ovládají sice větší část planety, ale za velkou cenu – jejich podpora obyvatelstvem klesá a neustálé boje vyčerpávají jejich síly.
Tyto dvě strany mezi sebou svedly 3 veliké krvavé konflikty známé jako Tibériové války. Ve všech zvítězila (i když o chlup) GDI, ale Kane stále uniká – díky klonování a umělé inteligenci známé jako Cabal přežívá nelidsky dlouho. Navíc se objevují 2 další frakce – mimozemští hmyzí Scrinové, jež vyslali tibérium na zem, aby připravilo půdu pro jejich invazi a takzvaní Zapomenutí - lidští mutanti - partyzáni, kteří kombinují výhody GDI a NODu. Dochází i k dalším menším konfliktům – napříkald incident Firestorm, kdy došlo k povstání kyborgů pod vedením Cabala a GDI i NOD se museli spojit proti společnému nepříteli.
Pro ty, koho tibériem zamořený svět zaujal, vyšlo už několik dílů této veleúspěšné stategie. Zde je malá ochutnávka bojové síly obou znepřátelených stran, k vidění je i předloha pro můj model Wolverina.
http://www.youtube.com/watch?v=xc7YiOFLjLE - koláž bojových videí
http://www.youtube.com/watch?v=vXHD2__eGrw - porovnání taktik obou stran - hrubá síla versus neviditelnost
uff…to je asi tak všechno, co jsem měl na jazyku
-----------------------
Teď k samotné stavbě – už hodně dlouho jsem si toužil postavit i něco jiného než reálnou techniku z druhé světové. Jednoduchým vyústěním mých dvou velkých vášní – bojové techniky a science fiction (vlastně i třetí – hraní počítačových her) – byla stavba bojového robota.
Celý trup je vytvořen z plastových destiček, které sloužily jako rozřaďovače v jednom starém archivu. Po narýsování jsem jednotlivé díly vystřihnul a vyřezal a lepil je vteřinovým lepidlem. Kloub v pase a na nohách jsem udělal pohyblivý (šroub, kovová tyčinka), protože jsem si nebyl jist, v jaké pozici bude nakonec stát. Detaily jsou vyrobené ze šroubků, drátků a různých plíšků. Službu mi poskytnul kamarád, když mi přes známého sehnal jeden vrak modelu stíhačky z jeho opravdu dávných modelářských počátků a 2 aršíky starých obtisků. Ulehčil jsem si tak práci s výrobou zbraní a označení. Nemilým překvapením pro mě bylo barvení. Opět jsem štětcoval, ale povrch plastových destiček byl příliš hladký, a tak na něm barva ani trochu nedržela, stékala, hromadila se a dělala všemožnou rotyku. No, dopadlo to jak to dopadlo, už s tím nic nenadělám.
Podložka je vytvarována z montážní pěny, posyp tvoří několik odstínů hlíny různé barvy a struktury plus kamínky a kořínky. Torzo stromu je z uschlé větve, roura kanalizace z plastové vodovodní trubky. Zelené krystaly tibéria jsem po několika neúspěšných pokusech nakonec stvořil ze zlomeného plastového pravítka.
No, měřítko by mělo být asi tak 1/35 – skutečná velikost stroje není nikde zmiňována, ale mecha jsem postavil přibližně tak velkého, aby se do něj vešel pětatřicetinový pajdulák vsedě a měl dostatek prostoru.
Model zachycuje už poměrně dlouho sloužící stroj číslo 7. Jeho výdrž je raritou, protože mechy typu Wolverine jsou nasazovány jako protipěchotní zbraně prvního sledu a mnoho nevydrží (odtud název dia „Šťastná sedma“). Je součástí našich sil spadajících pod velitelství GDI bojujících poblíž Sarajeva, hlavní bašty NODu, v závěru Druhé tibériové války.
Těším se na všechny vaše komentáře.

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 12:50
od Václav Novák
Pěkná práce
Command&Conquer: Tiberian Sun jsem hrál, takže to musím ocenit =D>
Nechceš postavit ještě Mammoth Mk. II nebo Titána? :-D

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 15:38
od gralex
Anooo GDI to je moje krevni skupina. Skvela prace :P In your face NOD :D

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 16:28
od 4ntonin
Díky moc, pánové! Jsem rád, že nejsem tady na fóru jediný, kdo tuhle bezva hru zná. Postavit si Titána, Juggernauta nebo dokonce Mammotha mk.II mě opravdu láká. Obávám se však, že na tyhle obří monstra se mi nedostává plastových tabulek, ale budu dělat, co se dá. :D

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 17:49
od gralex
Ja si tabulky kupuju v bluemaxu. Maj tam ruzny prumery a stojej asi
30. Doporucuju.

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 17:56
od 4ntonin
Díky za tip, mrknu se na to. Zatím jsem teda používal jenom ty archivní rozřaďovače a sem tam výstražné tabulky.

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 18:15
od adam červenka
Super, ťapka byl dycky můj oblíbenec :P :P :P

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 19:52
od 4ntonin
Díky! U mě to stejný, je takovej roztomilej... :-D

PříspěvekNapsal: 14 srp 2007, 21:39
od Honza a Honza
Tiberiany jsem kdysi taky mydlil...Strašně se mi líbily Orcy...

PříspěvekNapsal: 15 srp 2007, 09:27
od 4ntonin
Jo, mně obzvlášť Orca bomber - to byla síla! Třeba na ni taky jednou dojde...

PříspěvekNapsal: 17 srp 2007, 15:39
od Bobanski
Uprimne mi tam ty cesk(oslovensk)e oznaceni nesedi...ale jinak super scratch.

PříspěvekNapsal: 19 srp 2007, 10:10
od 4ntonin
Díky! Snad se ti do vkusu trefím příště :-D

PříspěvekNapsal: 19 srp 2007, 12:52
od Bobanski
4ntonin píše:Díky! Snad se ti do vkusu trefím příště :-D


To nemusis, me se to libi aji tak :)

PříspěvekNapsal: 14 zář 2007, 16:44
od Robert Horáček
Titán by byl krásnej! Disruptor by taky nemusel bejt špatnej...
O Mammothu Mk.I nemluvě...
Což mě přivádí k otázce, jestli je někde v Tibérii vysvětlený, proč se nevyrábí sériově, když v prvnim CaC byl jako prototyp...

PříspěvekNapsal: 15 zář 2007, 14:58
od 4ntonin
Ahoj. V prvním C&C byl Mammoth Mk.I, jak sám říkáš, ve fázi prototypu. Po konci První tibériové války se GDI rozhodlo experimentovat s mechy a díky vynikajícím výsledkům testů byla takřka veškerá pozemní technika (Humvee, Medium tank) nahrazena právě kráčejícími stroji a projekt Mammoth Mk.I byl uložen k ledu. Po skončení Druhé tibériové války se ale do velení opět dostali konzervativnější velitelé, kteří takto pokrokové technologii neholdovali (ač jim nejednou zachránila kůži), navíc náklady na výrobu a údržbu byly enormní. Projekt kráčejícího Mammotha Mk.II byl zastaven (jediný prototyp byl zničen v boji) a na stůl se opět dostaly plány Mammotha Mk.I. Netrvalo dlouho a po několika úpravách se rozjela sériová výroba. Titána nahradil mbt Predator, Wolverina obratnější Zone trooper vybavený jetpackem. Z mechů zbyl v aktivní službě jediný model – samohybné dělo Juggernaut.